RESEARCH 01

Post 22

TECHNOLOGIE ZMIENIAJĄ ŚWIAT NA LEPSZE

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zorganizował wspaniałą konferencję i wystawę poświęconą technologiom, które są przyjazne. Odpowiedziałam na zaproszenie organizatorów, bo znam idee jakie promuje Zamek. Pierwszy raz tam byłam i jestem pod wrażeniem całej inicjatywy. Zapraszam do promocji tego miejsca, które może się stać znaczące w Regionie, a nawet w Polsce. Jest to wspaniałe miejsce do prezentacji nawet bardzo dużych projektów! I przy okazji ciepłe i przytulne. Oby przetrwało także bez dofinansowań.

http://www.zamekcieszyn.pl/pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1300&Itemid=51

Mój wykład poświęcony zaledwie namiastce nanotechnologii, nie udał mi się tak, jak chciałam, bo zaatakowała mnie ciężka angina. Szczęśliwa jestem jednak, że udało mi się przetrwać panując nad atakiem kaszlu. Niemniej wykład jest on-line w pigułce. Ale poznałam to miejsce i gorąco reklamuję. To miejsce potrzebuje zaangażowania młodych ludzi, którzy chcą rozwijać karierę naukową w Polsce.

Temat konferencji trochę mnie przestraszył, bo nie uważam wcale, że technologie zmieniają świat na lepsze tak całkowicie (okazało się, że większość z Nas ma takie obawy, ale staramy się by technologie były dobre, w każdym razie młodzi ludzie przepełnieni są tymi ideałami, zwłaszcza w designie),- przecież tak przyjemnie jest leżeć na zielonej trawie, gapić się w niebo i nie mieć problemów. Ale świat jest jaki jest i są jednak takie technologie, które w tym świecie, pomagają najbiedniejszym krajom [choć w to nie do końca wierzę, dobra gospodarka dba o swoich obywateli, reszta ma służalczy charakter dla biznesu surowcami], które chronią, które dostarczają wiary w marzenia. Choćby medialne nagłaśnianie kontrowersyjnych tematów, być może odmieni los wielu kobiet, mężczyzn, dzieci krzywdzonych poprzez kulturę na świecie i w tym również pomaga technologia. Wystawa właśnie to pokazała. Pokazała młodych, twórczych ludzi, ciekawe barwne rzeczy, które nas otaczają bez szkody. To wszystko w Cieszynie.

Ale czy technologia, aż taka zaawansowana jak nanotechnologia? Co ta nowość niesie wraz ze sobą?

Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Lecz jest jedna bardzo ważna prawidłowość – trzeba chcieć wiedzieć więcej. Czasy się zmieniły i życie się zmienia. Cyfrowość powstaje z naszej aktywności, a nawet z naszej manipulacji. To sobie trzeba mocno uświadomić. Kiedyś mogliśmy żyć 50 lat w niewiedzy, oglądając lokalne wiadomości i realizować pomysły, teraz już nie. Obserwują nas satelity. Za chwilę będą nas używać jak pionki na planszach. Planując swój rozwój, należy myśleć 3 kroki do przodu. Zresztą dlaczego mamy być w czyichś rękach. Polak wciąż narzeka: „państwo mi nie daje..” No i nie da, bo nie taka jest jego rola.  Państwo zabiera, bo jest utrzymywane z podatków, a w chwili zagrożenia dogada się z biznesem prywatnym i będzie na jego usługach. Natomiast brakuje symbiozy, kooperacji, porozumienia, brakuje wiedzy i samorozwoju, że takie piramidy padną, i dla wszystkich oddychających wspólnym tlenem, będących powiązanym polem informacji wspólnym – kiedyś nie będzie azylu.
Teraz działania rozwojowe to polityka globalna i częste zmiany, trzeba się interesować wojskowością. Podlegamy przepisom Unijnym i światowym, które się teraz unifikują bez naszego udziału. Trzeba się samemu zacząć orientować w tym wszystkim, co do naszego Kraju nie dociera oficjalnie, politycy nie są najmądrzejsi, ale to coś zaczyna nas przenikać strefą nieba, to dla państwa Polskiego jest bardzo niebezpieczne. To już nie dział łapówek, bo chipa może dostać sam biorący i być kontrolowany. Od tych przepisów i znajomości rynku, zależy powodzenie naszej inicjatywy.

Zmieniają się narzędzia szpiegowskie, kontroli i wojenne. Na bardzo innowacyjne, jak manipulacja jonosferą. Aż strach myśleć.

W swoim krótkim zaledwie 20 min. wykładzie, chciałam zwrócić uwagę na kilka istotnych tematów: KLIMAT, ENERGETYKA, OGNIWA PALIWOWE, WIELOFUNKCYJNE MATERIAŁY INTELIGENTNE, RFID, BEZPIECZEŃSTWO, MONITORING, PRZECIĄŻENIE STREFY KOMUNIKACYJNEJ, NAWIGACJA SATELITARNA, PIĄTA GENERACJA TELEKOMUNIKACYJNYCH SYSTEMÓW SIECIOWYCH TCP/IP (na co już brakło mi czasu).

Te tematy wiążą się z jednym – z podporządkowaniem, coraz bardziej,- systemowi globalnej unifikacji,potrzebom nadrzędnym. Na tej podstawie widać jakie firmy globalnie będą stanowiły potęgę. Niektóre działają bardzo dyskretnie np IBM. Inne nabywają metamorfozy jak Facebook i Microsoft. Czy tego należy się bać czy nie, zależy od świadomości pojedynczej jednostki – już pojedyncza jednostka w fizyce informacji stanowi ogniwo inicjujące, tego musicie się nauczyć rozpoznawać w sobie.

Ale są też nadzieje: „widzenie” prowadzi do „działań”. Nawiązując do konferencji 'Technologie zmieniają świat na lepsze”, – Jeśli loty orbitalne będą powszechne, to nagle odczujemy to zagrożenie – bo zobaczymy jaką kruchą powłoką osłonięci jesteśmy od wszechświata. Ziemia to mała kulka. Informacje generowane nie znikają, kodują nas. Zielona rewolucja będzie tym efektywniejsza im więcej nam się pokaże „realnej prawdy”, nie należy tego dosłownie traktować jako ekologiczne zbawienie. Nie wystarczy tylko nawoływać do ukrytego rozsądku – chcecie to i dajcie. UE stawia na wiedzę. To dlatego, że pozycja „mocnego pieniądza” już się deformuje ekspansją gospodarczą, demokoratyzującą się i kapitalizującą. Na razie tak przez skórę czuję co się tam wyprawia. Nie każdy kto ma pieniądze jest Einsteinem, a jak się okaże w 2013 – nie jest zdolny do bycia nim [nie taką ma rolę].
„Daleko od problemów” – to pozostawianie je jak raka – problemy się rozszerzają jak wszechświat, taka to struktura wzrostowo-kodowa materii. A potem nie da się nic uczynić ratunkowego.

„Mądry Polak po szkodzie” –  a strateg żaden. Oby to nie było proroctwem.

https://plus.google.com/photos/108566003568511945441/albums/5528351407546340753?banner=pwa