Post 01
PUŁAPKI MYSLOWE O PROJEKTACH PRZYSZŁOŚCI
Zacznę od ciekawego konkursu na temat designu za 90 lat. Konkurs ten organizuje Electrolux, w ten sposób wiele branż, producentów, architektów, stylistów – wykorzystują pomysły innych i kształtują przyszłość. W ten sposób wizualny, wiele myśli się realizuje w produkt. To jedna z dróg.
http://group.electrolux.com/en/financial-history-255/
Electrolux 1912 rok.
Największym nieporozumieniem tych pomysłowych projektów, które wykorzystują większość nanotechnologicznych rozwiązań dzisiaj, jest przestarzałe myślenie o podstawowych uciążliwych obowiązkach, dnia codziennego. NADAL SPRZĄTAMY. Te rzeczy nie ulegają zmianie, natomiast technologia materiałów jest kosmiczna. Świetnym rozwiązaniem jest inteligencja sztuczna zwalniająca nas z myślenia, że trzeba pamiętać o porządkach.
I zastanawiam się, czy to jest prawidłowe myślenie? Wciąż trzeba skupiać uwagę o sprzątaniu, uprasowaniu, wyniesieniu śmieci i pozmywaniu. Trend, czy tego procesu myślowego coś nie ogranicza? Dawniej jak nie było technologii, była służba. Ot perfekcyjny „robot”. To chyba była najdoskonalsza maszyna w swojej funkcji.
Jakimi założeniami posługuje się przedsiębiorstwo i ideologia czasów, aby „usuwać problem”?
Nie odpowiem na te pytania, bo to kierunki mocno obwarowane mentalnością myślową. Była też i moda, aby wolny czas spędzały gospodynie na sprzątaniu, wtedy electrolux rozwijał się na potęgę. Połączono kosmiczne marzenia mężczyzn o latających samochodach, z kosmicznie wyglądającym sprzętem AGD.
Myślenie jest z jednej strony wszech wolne, a z drugiej… Ograniczają nas ustawy rządowe, konkurencja na rynku i miejsce naszego Państwa (innych) w świecie objętym globalizacją i hierarchią. Proza życia. Wiele wpisanych i założonych skostniałych systemów jak naukowy instytucjonalizm, też ogranicza twórczość i geniusz! To ta sama względność. Polska obecnie występuje w roli podlegającego kooperanta niż innowatora. To zaściankowy kraj. Chcąc planować rozwój własnego projektu, należy się zastanowić, czy mamy szansę być innowacyjni i z kim kooperować, do kogo dorastać albo i nie – ta odpowiedź jest w całym aksjomacie. Ale jest także wyjście, ten projekt jest strategią. Jeśli czujemy się wybitni w naszych dążeniach do realizacji marzeń, należy wyjść po za wszelkie granice z pomysłem, potem zbadać możliwości, choć brzmi to abstrakcyjnie i dopiero wtedy rozpocząć strategię biznes-planowania, ale także obalania starych niedobrych systemów do nowo zmieniającego się świata. Spokojnie i konsekwentnie. Ten projekt wszystkim, w tym nowym geniuszom – pomoże – bo myśli się materializują, to mechanizm kwantowego funkcjonowania, bardzo pomocny w realizacjach celów. Ale jest to proces kwantyzacji jaki należy poznać i wytrenować. Kwantyzacja świadoma to auto-programowanie.
Te wartości będą wyznacznikiem projektowania w przyszłości. Tu się tworzy nowe narzędzie i podstaw ideologiczno-założeniowych.
Moja rola polega na wspieraniu jednostek w ich działaniach badawczych i wizjonerskich. Zebraniu zespołu, który będzie uzupełniał ten projekt w ścisłe informacje. Działania takie z obu stron są ograniczone wieloma przepisami, brakiem wiary społeczeństwa, czasem błędnym myśleniem i zacofaniem kulturowym. Ale konfrontując dany temat, znajdujemy nowe drzwi i dojścia, nowych ludzi z którymi więcej możemy zrobić i współpracować, eksperymentując nabieramy wiary w siebie i czujemy potęgę mając podstawy fizyki! Obiecuję. Tryby te powoli przeprogramowują rzeczywistość. Tak działają kody w polu magnetycznym.
Konkurs Electrolux’a narzucił ograniczenie – „sprzęt AGD”! Kto powiedział, że ten sprzęt jest nieśmiertelną ideologią? Przecież napisałam, że kiedyś była to służba sprzątająca. Korporacje i brandy modelują świadomość zbiorową. Czy medytujący w klasztorach buddyści używają AGD? Tworzymy fikcyjny styl życia, ewoluujemy w nim, ale niekoniecznie jest to uproszczeniem. Wręcz przeciwnie.
JEST UZALEŻNIENIEM OD MASZYN.
Coraz bardziej cywilizowany świat jest uzależniony od maszyn. Dosłownie podpinamy się pod smartfony. To one sterują nami, oferując korporacyjne, systemowe i bankowe „korzyści” z użytkowania smartfona. Quantified Self.
I nadal za 90 lat mamy plamy, pranie i prasowanie, syf codzienny – ale uzależnieni jesteśmy od nowej sieci cyfrowej. Być po za nią, to być „przestępcą”. Tak będzie. Dziś będąc po za systemem urzędowym, jesteś przestępcą. To wszystko trzeba przygotować, zajmuje nam to czas, który staje się bezcenny. Elektrolux prowokuje wyzwanie z ograniczeniem!: „sprzęt AGD za 90 lat”. 90 lat to szmat czasu, obecnie tempo rozwoju jest 4 krotnie szybsze, niż 90 lat temu. Trwa wyścig o najwyższe stawki i pozycję w świecie globalistów.
Polska musi znaleźć produkt do wypozycjonowania się. Musi przełamać barierę i ograniczenie myślowe.
Nanotechnologia to wiele więcej niż produkty, to głownie zmiana sposobu myślenia, potrzeba nowej fizyki materiałowej, to zmiana nas w świadomy produkt. Wstęp do odpowiedzialnego projektowania na szczeblu globalnym, to jedyna droga do prawa głosu. Kraj musi mieć znaczenie będąc w sieci.
Brak tego myślenia, nie poprawi stanu społeczeństwa w ogóle ale głownie w Państwie. Nie objawi cudów wpisujących się w gospodarczy kierunek nanotechnologicznej myśli, doprowadzi do dramatów. Pamiętać należy o „procesie produkcyjnym”. Im więcej krajów kapitalistycznych, tym większa rywalizacja, konkurencja nie mająca związku ze 'zdrowymi cenami’, wyzysk i hierarchizacja, także globalny podział na role, to się samo stanie. To wynikowość. ESLN wprowadza nowy czynnik w tej grze. Trwałość produktów jest celowo skracana, by konsumenci nabywali nowe towary. Korporacje manipulują reklamą, aby kupować nowsze proszki, szczoteczki do zębów i lekarstwa. To wszystko jest bezwartościową manipulacją, a pod tym fundamentem banki mają coraz większy debet. Gospodarka nie wypracowuje środków by zapełniać kredyty. To się kiedyś zawali, już jest początek, Irlandia i Grecja dały ostrzeżenie. Paradoksy handlowe mają podstawy w czynniku ludzkim – w myśleniu – a myślenie zależy od NAUKI I FIZYKI STOSOWANEJ. Myślenie to fizyczność tego, co o sobie wiemy i tego co realizujemy.
I o myśleniu jest ten projekt…
Marlena Witek
RONDO SZTUKI W KATOWICACH
W Katowicach na Rondzie Sztuki była wystawa Electroluxa, jako część dużej ekspozycji wystawy „Model Idealny”. Jest to fragment dużego projektu Regionalnej Sieci Promocji i Transferu Technologii w woj. Śląskim.
W biuletynie 4 wydanym przy okazji tej wystawy, znajduje się mój artykuł dotyczący świadomości XXI wieku.
Naszła mnie również taka refleksja, (pomijając apokalipsę wizji wojen) – że w przyszłości za te 90 lat będziemy oszczędzać przestrzeń, będzie to produkt deficytowy i niezmiernie drogi w zanieczyszczonym skażonym środowisku,. Produkt łapczywie zagarniany przez niektórych. Zmienią się priorytety. Wielkie instrumenty nie znajdą po prostu miejsca w życiu codziennym, tlen ulega deformacji’. Zresztą poprzez tego rodzaju konkursy, oswajamy się z problemami i stają się teraźniejsze. My przyspieszamy tempo, niby oszczędzamy energię, ale jej brakuje… przyspieszamy życie…zmniejszamy Ziemię.
https://www.youtube.com/watch?v=36NQ9QbAZ0w Przykład dom box w HongKongu
Zaproszenie do kolejnego konkursu Electroluxa:
http://www.emebel.pl/aktualnosci/wystawa-projektow-electrolux-design-lab-w-polsce.html
Z tym projektem i jego kontynuacją będziemy się jeszcze stykać, sądzę. Electrolux to prekursor myślenia futurystycznego. To część strategii rozwojowej marek, które chcą wiedzieć w co inwestować i chcą ten rynek kreować sztucznie. Konkursy to tradycyjna metoda badania rynku, dość tania. Ja lubię nowoczesność i myślenie Europejskie, żeby nie powiedzieć światowe. Jestem globalistką, paradoksalnie lubiącą zacisze domowe, ale to dobry tandem by konfrontacja przynosiła wymierne rozwiązania. Myśl globalnie działaj lokalnie, jeden dzień to tysiąc lat, a tysiąc lat to jeden dzień.. TO JEST WZÓR KODOWANIA. Dowiecie się tu wszystkiego. Szkoda, że te rzeźby to tylko makiety. Irracjonalna zabawa.