RESEARCH 01

Post 43

4 key elements that add function to materials at the nanoscale.

Post dla młodych nano-echnologów poznających temat.

Coraz precyzyjniej operujemy nanotechnologią, już czas pokazał co się opłaca doskonalić, co pozostawić głownie grafen jako materiał, reszta pozostała w fazie mrzonek, fantazji i zachłyśnięcia nanomożliwościami – a dlaczego? Bo nie ma stosownej fizyki dla tej skali, nie wiemy czym jest „z czym się ją je”. Zatem jest nam prościej poruszać się w temacie, gdy ograniczamy jego możliwości do miniaturyzacji i tyle.

Na stronie Nanotechweb.org mamy nowy artykuł Heinriha Rohrer’a (Noblisty) : 4 kluczowe funkcje materiałów w nanoskali: Streszczenie pod linkami.
http://nanotechweb.org/cws/article/indepth/44764
http://iopscience.iop.org/1468-6996/11/5/050301

Ciekawe informacje to te, że tranzystory nazwano władcami dzisiejszego świata techniki. Tutaj nowości http://nanotechnologytoday.blogspot.com/ http://www.reuters.com/article/idUSN2848581520080128?feedType=RSS&feedName=scienceNews
Nie dziwi, skoro czekamy z „otwartymi rękami” na RFID. Swoją drogą „włókna radioaktywne” do namierzania radiowego, mamy w 007 serii z 1971 roku bodajże.

Do kluczowych wyrobów wynikających z nano-właściwości należą interfejsy, bardzo czułe, nowe nano połączenia, układy nanoelektryczne do tej pory nieistniejące (wielki skok skalowy!). Efektem nowych technologi nano-elektronicznych są w dużej skali super sprawne roboty i komputery, wirtualność (takie moje skojarzenia), tempo obliczania pozwoli na konstruowanie niebywałych pojazdów od płyt, programu użytkowego po formę, wygląd i nową urbanistykę dostosowaną do użytkowników i cały software, urbanistykę holograficzną również. Wszystko o zwiększonej mocy obliczeniowej ma być hiper inteligentne i przestrzenne.

Druga własność to wzrost (budowa/hodowla) materiału w nano-skali do konkretnego zadania. To już nie jest konstruowanie, czegoś tutaj i przenoszenie tam, to specyficzna hodowla nanostruktury, by spełniała najdoskonalej swoje zadanie w miejscu powstania, bo wtedy jest użyteczna w niepowtarzalnej dotąd formie. To jest fajne ma to związek z programowaniem funkcji rośnięcia. Choć nie wiem jak to „rośnie”.

Trzeci to kształtowanie nanomateriałów, poprzez domieszki, wypełnianie, inne. Nanorurka może spełniać wiele funkcji w zależności od wypełnienia, lub obklejenia etc. Nie wiem czy tutaj również chodzi o wycinanki grafenowe, które dają rożne nanoelementy, jak na rys poniżej..

Elementy Bistabilne to 4 własność. Przekaźniki, przełączniki, blokery, przerzutniki, nano-kontakty etc. które ograniczają straty energii w nanopozycji do nanoskali (chodzi o nowe wielkości zastosowań, energooszczędność, mobilność). Przez to systemy są wydajne i szybkie, nie ma niepotrzebnych strat i użycia energii, nagrzewania etc. To wszystko idzie w kierunku MEMS.

Już dalej moje wiedza nie sięga, ale elektronika to dział główny nano. Trzeba wiedzieć! W zasadzie są to molekularne połączenia, tworzące działający system. Niezła zabawa. Niebezpieczna.

http://www.diederich.chem.ethz.ch/research/supramolec_nano.html

supramolec_nano_1 supramolec_nano_4a