RESEARCH 01

Post 04

KOMPUTERY KWANTOWE W ŻYROSKOPACH OKRĘTÓW PODWODNYCH.
Temat owiany religijnymi tajemnicami, technologicznym czary mary i również nowy kierunek nanotechnologii. Dokładnie chodzi tutaj o moce obliczeniowe komputerów, jakie daje nanotechnologia, a także w jakim kierunku zmierza Prawo Moore’a. Im szybsze obliczenia tym dokładniejsza równowaga i szybka reakcja na przechył w takich żyroskopach. Wyjaśnia to pewna charakterystyka, którą zaczerpnęłam dla artykułu ESLN:

„Nanotechnologia uzmysławia, że w strukturach atomowych CZAS PRZESTAJE ISTNIEĆ”

Ale o co w tym chodzi tłumaczy tylko projekt ESLN. Stara fizyka ma błędy i tego nigdy nie wyjaśni, a to ESLN robi w mig, bo ma dobre założenia. To nowe. Całkowicie nowe postrzeganie świata poprzez systemy jakie nas budują. [atomy to błąd założeniowy okropny] kody jakie są częścią informacji, które działają jak funkcje wszystkiego co nas otacza i kształtuje, potrzebują czasu realizacji, skalują się właśnie w takie systemy jakie nas hierarchicznie skalująco tworzą, to wszystko przełożeniowo sprawia, że otrzymujemy wrażenie czasu. Przemienianie kodów jakie nas tworzą i zasilają, realizują nasze myśli w cele, nasze pragnienia można programować, w systemach mechanizmu nastąpi realizacja. O tym się tutaj uczymy.

Zmniejsza się czas wraz ze skalą ale dlaczego? – to tłumaczy dopiero Nowa Fizyka Informacji. O komputerach kwantowych jeszcze sporo będzie.

Właściwości atomów są wciąż odkrywane “Klasyczny bit (elementarna jednostka informacji) przyjmuje tylko jedną z dwóch wartości: zero albo jedynkę. W nowej teorii odpowiednikiem klasycznego bitu jest bit kwantowy, zwany qubitem. Dlatego też układ, który znajduje się w stanie kwantowym, jest swoistą kombinacją klasycznego zera i jedynki. Ale pojęcie „kwant” ewoluuje w tym aksjomacie.  Pojęcie Atom również będzie zastąpione, bo jest błędem myślowym.

„Mówiąc w przybliżeniu, qubit może być trochę jedynką i trochę zerem jednocześnie”! Komputer kwantowy może więc jednocześnie wykonać wiele rachunków równolegle.”

Oczywiście sprawdzimy, że to nieprawda. https://esln.pl/rozdzial-30/

Oficjalnie dla większości czytelników, technologia żyroskopu kojarzy się z konstrukcjami typu Segway. Jest kilka znanych zastosowań żyroskopów: nawigacyjne, meteorologiczne, służące do utrzymywania równowagi, w robotach, w holografii, w optyce, w dronach, w awionice, w statkach kosmicznych, w teleskopach [w Hubblu kilkadziesiąt sztuk], w kamerach i wszędzie tam gdzie należy się „kontaktować” z czymś na zasadzie utrzymania pozycji odniesienia. Informacje o systemie znaleźć można na wielu stronach w Internecie. Jednak jeśli mówimy o realnym rozwoju żyroskopowych technologii w przyszłości, to mówmy o służbie dla wojskowość. I jak mamy w temacie, to w okrętach podwodnych mają zastosowania tzw. IFOG. Wiadomości podstawowe o tym systemie można znaleźć tutaj: Interferometric Fiber Optic Gyro (IFOG) http://ieeexplore.ieee.org/xpl/freeabs_all.jsp?tp=&arnumber=891976&isnumber=19294
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/freeabs_all.jsp?reload=true&tp=&arnumber=891976&isnumber=19294

W okrętach montuje się dwa główne żyroskopy. Służą one do wyznaczania kąta wystrzału torped, co stanowi o wciąż trwających udoskonaleniach komputerów służących do bardzo precyzyjnych obliczeń. Żyroskopy służące do nawigacji są bardzo delikatne i nieodporne na wstrząsy, więc są stale udoskonalane, – Therefore the gyroscope is placed upon three aloshock mounts that protects the gyroscope from shock impact in all directions (X, Y and Z) and reduces the shock impact from 250 G to for example 6 G and repositions the gyroscope with less deviation than 0.015mm (0.000059”). The result is that continuos operation is guaranteed.” I w ogóle nanotechnologia i MEMS-y to cele.
Źródło: http://www.loggers.nl/rubbers/mine-hunting-vessel-and-submarine-gyroscopes-protected-with-aloshock.php
http://www.loggers.nl/rubbers/mine-hunting-vessel-and-submarine-gyroscopes-protected-with-aloshock.php

Żyroskopy są montowane w torpedach i w wielu rakietach samonaprowadzających się, stanowią część inteligentnego systemu utrzymującego bieg torpedy/rakiety. Cała awionika oparta jest na systemach żyroskopowych.
Żyroskopy nawigacyjne możemy podzielić na trzy grupy konstrukcyjne: interferometryczne, laserowe i mikro-elektro-mechaniczne. Pojedynczy żyroskop składa się kwarcowej kuli o promieniu 19 mm pokrytej cienką warstwą niobu. Rotory Gravity Probe są oprócz gwiazd neutronowych, najbardziej kulistymi obiektami znanymi ludzkości — nierówności na ich powierzchni są rzędu długości fali światła widzialnego! Docelowa prędkość rotacji wynosi około 10 000 obrotów/min. Całość konstrukcji jest przez cały czas utrzymywana w temperaturze 1,8 K za pomocą zgromadzonego na pokładzie płynnego helu. Temperatura bliska zera absolutnego jest niezbędna, aby pokrywający rotory niob stał się nadprzewodzący — wyznaczenie kierunku osi żyroskopu korzysta z odkrytego w latach 50. poprzedniego stulecia zjawiska Londona: wirująca nadprzewodząca kula generuje bardzo słabe pole magnetyczne o osi dokładnie równoległej do osi obrotu. Kierunek osi obrotu określa się pośrednio poprzez pomiar napięcia generowanego przez pole magnetyczne w nadprzewodzącej pętli otaczającej rotor. Dokładność pomiaru pola magnetycznego jest rzędu 10—14 G, co odpowiada 0,1 milisekundzie łukuodchylenia osi żyroskopu. O tak fantastyczną precyzję dba urządzenie o nazwie SQUID (Superconducting QUantum Interference Device), którego używano m.in. do pomiaru pola magnetycznego emitowanego przez żywe organizmy.”
Żródło: http://postepy.camk.edu.pl/upa1_2005.html

Nanotechnologia oferuje olbrzymie moce obliczeniowe komputerów kwantowych, nowe systemy MEMS, NEMS i inne. Jest to najpierwszy dział unowocześniania żyroskopów równoważących i nawigacyjnych potocznie zwanych „gyro”. Tu też zapewne możemy obserwować lub i nie – bo to tajne badania – rozwój tej technologii. Jest tego całe mnóstwo. Nano stanowi od dawna wyjściową wszystkiego, co się dzieje wokół nas, nie tylko o informatyce myślimy, ale też o medycynie, giełdzie itp.

Rozwój technologii kwantowej w mocach obliczeniowych komputerów obecny jest w wojskowości o wiele szybciej niż nam się wydaje, obecnie dostajemy do rąk produkt sprzed 50 lat! Zanim zostanie wdrożony na postawie badań, my mamy różne produkty z wielkim opóźnieniem.

Bardzo ciekawy link startowy: http://www.sagem-ds.com/?page=recherche&recherche=gyroscope&lang=en&btn_ok=ok ponieważ jest to temat bardzo obszerny, który gdzieś tam głęboko w bazach wojskowych wyprzedza „naszą przyszłość”. Przedstawiam go jako tematyczny smaczek i świadomość postępu, bo w wielu przyszłościowych projektach MEMS’y i żyroskopy to podstawowe wyposażenie informatyczne, tych dróg inwestowania w militarność, gdyż sama nie specjalizuję się w okrętach.

Zdjęcie przedstawia współczesny żyroskop nawigacyjny na statkach. Modele są zróżnicowane.

Poniżej projekt łodzi podwodnej dla turystów. Projektant Taizo Doi. Pojazd sam w sobie kojarzy się z żyroskopem, twórca sam mówi, że inspiracją była natura, meduzy.
http://elitechoice.org/2008/02/12/futuristic-submarine-prototype-by-taizo-doi/

futuristic_submarine

Bardzo dobrze wytłumaczona zasada działania żyroskopu o prostej budowie: http://www.youtube.com/watch?v=cquvA_IpEsA&NR=1

ps. http://www.german-discs.net/builders/schriever.php żyroskopy są ciekawym tematem dotyczących latających spodków z początków II wojny światowej. To na inny post. Czyli nasze obecne wierzenia w UFO, są niczym innym jak w tajemnicy stwarzanymi spodkami III Rzeszy, co sami Niemcy propagowali wśród chłopów. Ufo srufo… a może kody i zapisy?

 

Dopisek:
Temat żyroskopów jest bogaty i będzie się pojawiał coraz częściej w moich materiałach jak znajdę odpowiedni czas, dlatego że nanotechnologia wyjaśni wiele zjawisk tego „instrumentu” na bazie rotacji. Będą wykorzystywane do zupełnie nowych jeszcze nieznanych technologii transportowych. Satelity zadaniowe np: Gravity Probe B, wyposażone są w żyroskopy cytuję: Żyroskopy, kule o średnicy około 3,5 cm, są wykonane z najczystszego kwarcu, jaki kiedykolwiek uzyskano. Zanieczyszczenia stanowią zaledwie dwa atomy na każdy milion. Są to też najdoskonalsze kule kiedykolwiek wyprodukowane przez człowieka.” żródło: http://lukasinski.pl/fizyka/kreci.htm
http://lukasinski.pl/

Miniaturyzacja do wielkości atomowych jeszcze nie narusza zasad, które żądzą Ziemią i wszechświatem, również atomy to układy żyroskopowe w swojej budowie, więc dotąd dokąd ich nie rozbierzemy siłą na części pierwsze, jesteśmy bezpieczni. Czy to jest możliwe czy nie, pokaże ślepy CERN, jednak to jest kierunek i cel nanotechnologii – a tajemnice będą przyciągać jak magnes, będą tworzyć własną drogę po za umysłem świadomym i odpowiedzialnym człowieka – ze ślepą wiarą, że kosmos będziemy mieć w „kieszeni”.

Ale to nie rozbrajanie jest niebezpieczne, ale niewiedza o konsekwencjach i zatem o obsłudze nowych produktów. Uczymy się w aksjomacie ESLN kolejno o tych błędach.