RESEARCH 01

Post 11

FORESIGHT

By marlenawitek at 2010-08-13

„Rozpocznie się napływ zagranicznych inwestorów zwabionych wysoką jakością naszego kapitału intelektualnego.”

Nie sposób mówić o „nanoprzyszłości” nie wspominając o Foresight’e. Każdy kto zagląda do tego działu musi wiedzieć, że coś takiego istnieje i że to sposoby widzenia przyszłości i w pewien sposób kontrolowania postępu. To forma biznesplanu, ale nie jest projektem ani też nie daje odpowiedzi, to tzw. tworzenie scenariuszy wydarzeń rozwojowych na najbliższe 50 lat (w Polsce).
Nie mniej niż 30 – 50, bo to okresy niewiele jeszcze wyjaśniające w kwestiach rozwoju, ze względu na długofalowe programy i przepisy prawa publicznego, którym podlegamy przez najbliższe lata. Nanotechnologia to obszar skutków, które zaobserwujemy w kolejnych pokoleniach. Na razie stosujemy nanocząsteczki w wielu produktach, lecz konsekwencje ich używania nie dają się jeszcze przewidzieć. Reszta to fantazyjne wizje i technologie energooszczędności.

Pod linkiem ciekawy wywiad:
http://ubiquity.acm.org/article.cfm?id=345496

A tutaj oficjalna strona blogowa powołanego instytutu poświęconego tematowi nanotechnologicznemu, sama nie wiem dokładnie co to (dopiero się zapoznaję), ale jest tam trochę ciekawych zagadnień: http://www.foresight.org/guidelines/index.html

W Polsce również powołano taki projekt pod nazwą Struktura NPF Polska 2020 http://foresight.polska2020.pl/cms// i na stronie Nanonetu znajdziecie wiele informacji o różnych projektach „F”.

Nie jest to takie skomplikowane jak się wydaje, bo jak piszę to tylko scenariusze, z których nie wynikają jeszcze żadne ustawy i nie są fundamentalnymi działaniami, w całym 'F” chodzi bardziej o odpowiedzialność za ścieżki rozwoju, odnalezienie głównych mocnych tematów rozwoju, jeśli ktoś się z tym jeszcze nie zetknął, tu podaję pod linkiem taki przykładowy schemat programu, ładnie rozpisany: http://www.pi.gov.pl/Polityka/chapter_86606.asp

http://www.docstoc.com/docs/116869231/POLA-BADAWCZE-Narodowego-Programu-Foresight-TECHNOLOGIE-INFORMACYJNE-IT-ELEKOMUNIKACYJNE-Dostep-do-informacji-ICT-a-spoleczenstwo-ICT-a-edukacja-eBiznes-Nowe-media

Warto się zapoznać z tymi zagadnieniami, którym będą podlegać wszystkie „wasze” badania i działania, ESLN w głównym strumieniu docelowym jak najbardziej, bo to nasza najpotężniejsza szansa na hierarchiczną ustawkę. Być może to ukierunkuje pewne wizje. Ja zacytuję fragment prognozy 1-go scenariusza „optymistycznego” dla Polski: Rozpocznie się napływ zagranicznych inwestorów zwabionych wysoką jakością naszego kapitału intelektualnego, jak i potencjałem naukowo-badwaczym na światowym poziomie w dziedzinach sektora zaawansowanych technologii, np w inżynierii materiałowej. Ożywią się rodzime przemysły wysokich i średnich technologii. Rozwiną się badania nad technologią czystego węgla (m in dział biopaliw). (źródło Świat Nauki 08.2009)

…chyba w snach, jedyna szansa na pozycjonowanie Polski, zatem i globalne – to Fizyka Informacji. Hmm…

Nie rozpisuję się bardziej, najlepiej zapoznać się ze wszystkimi scenariuszami i ich analizą. O foresight’e wiele w tym blogu. https://vimeo.com/9508126 Pod tym linkiem przykład analizy dziesięcioletniej i efektywność systemu.

http://www.youtube.com/watch?v=m_LvJA7fw_s  a pod tym linkiem Pan Michał Kleiber wyjaśnia ideę programu w polskich warunkach. (materiał stary ale wciąż aktualny).