RESEARCH 01

Post 14

ECO-NANO
Nowe technologie nie powstają i nie rozwijają się niezależnie od społeczeństwa oraz środowiska, raczej stanowią jego integralną część, tak więc badanie etycznych, prawnych i społecznych konsekwencji rozwoju nanotechnologii ma nadrzędne znaczenie, gdyż pozwala na wczesne rozpoznawanie i zrozumienie zarówno potencjalnych korzyści jak i zagrożeń oraz ich wpływu na społeczeństwo i środowisko.” http://www.nanonet.pl/index.php/o-nas/142-informacje/1854-chemia-czy-chemia-czy-

ECO – cała ekologiczna propaganda nie ma nic wspólnego z nanotechnologią tak po prawdzie. Po prostu wraz ze „zmniejszającą się Ziemią”, poprzez szybsze tempo życia, większe możliwości szybkiego podróżowania, globalizm, przemysł, zmniejszający się świat poprzez mapping – widzimy jak bardzo naruszyliśmy ekosystem. Działalność człowieka jest widoczna i wręcz namacalna, widzimy Kulę Ziemską, małą i coraz bardziej bezbronną wobec czlowieka. Dotchnęło to etyki naszych zachowań. Ogarnia nas lekki strach, „a co będzie gdy”:… Być może zacznie to oddziaływać na CSR.

Nanotechnologia jako cud, pojawia się w odpowiedzi na nasze dotychczasowe niszczycielskie działania. I taką ją tworzymy, dlatego ma prawo iść w parze z „ekologią”. NANO-ECO – to wyzwanie dla przyszłości. Jak w cytacie powyżej: nie rozwijają się niezależnie od środowiska. Tak jak kiedyś spaliny i odpady pozostawiono naturze, tak dzisiaj usuwamy ten ludzki czynnik z ekosystemu. Staramy się z całych sił.

Po za normatywnymi wymaganiami: http://www.wnp.pl/wiadomosci/112041.html, by np do roku 2020 zredukować emisję gazów z 20% do 30%, poprzez przebudowę różnych instalacji przemysłowych, konstrukcję elektrycznych samochodów, planami stworzenia nowej elektrycznej „przestrzeni”, etc. kreuje się moda na ECO.

Czytam w nowym Zwierciadle o „Zielonej alternatywie” w mieście Berlin. Cyt: „Domy wybudowane z odpadów, powszechne korzystanie z odnawialnych źródeł energii, zakupy w zielonych supermarketach, ciuchy fair trade i niezliczone ścieżki rowerowe – w Berlinie to nie punktualność i czystość, ale ekologiczna poprawność stała się największą obsesją mieszkańców”, pisze Zuzanna Kisielewska. To mi się podoba, to jest mądre. Podobają mi się kosze na odpady w 6 kolorach. To nie tylko uczy świadomej odpowiedzialności, ale spowalnia tempo życia, uświadamia, że jest bezcenne i nie warto bezmyślnie pędzić naprzód, nie będziemy bezmyślnie wyrzucać pudełek i butelek. Tłumaczę dziecku: – hej odkręć korek od butelki i wyrzuć szkło do pojemnika zielonego, a plastik do pojemnika żółtego. Dziecko w ten sposób ukształtowane, staje się pokoleniem odpowiedzialnym, my spełniamy swoją rolę wychowawców.

Ale do tego wszystkiego potrzebowaliśmy nanotechnologii, która mówi nam, że możemy być mądrzejsi, tak jak natura, która w doskonały sposób zamknęła ekosystem w koło? Można starą, brudną, złą technologię przemysłową zastąpić nową technologią – laboratoryjną. „Coś” co zaczęliśmy niszczyć musiało zapanować nad człowiekiem. Nanoświat jest żywy, dostrzegamy, że to co było kamieniem stało się materiałem twórczym i prekursorem który zmienia świat. Stało się funkcją.

Jednak i tutaj trzeba być przeewaluowanym, by nie popełniać „błędów biotechnologii i jej genetycznie modyfikowanych organizmów” (GMO). źródło: http://srodowisko.ekologia.pl/technologie/Rewolucyjna-nanotechnologia,2954.html Zawsze mamy dwie opcje, złą i dobrą, świadomość i niewiedzę. Stare powiedzenie – „żyj w niewiedzy będziesz szczęśliwy” już się nie sprawdza, bo możemy wszyscy wpływać na budujące zmiany, każdy jest ekologicznym stworzeniem ekosystemu. Cyfryzacja wymaga informatyków. Nanotechnologia rozbraja nas na atomy, pokazuje, że wszystko jest możliwe! A nasze funkcjonowanie jest po śmierci ciała aktywne, czego dowiedzie ten aksjomat.

To co jeszcze jest bardzo ważne dla ekożycia, to wciąż opracowywane rozpuszczalne opakowania polimerowe, bez szkody dla otoczenia. Główne laboratoria mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, (ah te pieniądze), ale nie dając rady finansowo, możemy etycznie. Blisko mamy Berlin możemy się zarazić modą ECO, portal Nanonet się rozwija – świadomość krzewimy z całych sił – będzie dobrze. ECO-NANO dotyczy wszystkich bez wyjątku. Piszmy o tym na zielono, róbmy zielone projekty , jedzmy zielone i zielono nam niech będzie!

Nanotechnologia jest rozbrajająca ;) A tutaj ciekawy bluszcz: http://freshome.com/2008/03/04/new-approach-to-solar-and-wind-power-grow/