RESEARCH 01

Post 38

Copernicus Science Centre

http://www.polskatimes.pl/artykul/340362,prof-turski-wspolnie-moglibysmy-zajsc-tylem-na-marsa,id,t.html

Nowy rok 2011 zaczniemy ze świadomością istnienia jednego obiektu w Polsce, który może „coś” zapoczątkować pod warunkiem, że utrzyma poziom nieskorumpowanej kolebki wielkich talentów, które chcą coś zrobić dla innych. Nie będzie tylko muzeum do zwiadzania, a fabryką rozwoju ku technologiom – fabryką odkryć i szalonych myśli twórczych. Bez granic!
Budowa Centrum Nauki Kopernik’a w Warszawie, autorstwa mojego kolegi architekta Janka Kubeca, niezwykle utalentowanego – nie była „dla mnie jakimś wielkim darem”. Jestem małym szaraczkiem z odległego Jaworzna, Warszawy nie lubię i nie wierzę w takie przesłania w Polsce, dojechać tam mam problem, same niechętne odczucia…

…dopóki nie przeczytałam wywiadu z Profesorem Łukaszem Turskim. Obalił moje wątpliwości pięknie mówiąc i oby znalazły potwierdzenie! Bardzo ładny wywiad. Najbardziej lubię zdanie: „Chciałbym by młodzi Polacy przestali wierzyć, że Polska to kraj, w którym marnuje się ich talenty”. Pytam zatem co chce Pan Profesor dalej z tym zrobić? Ciekawa jestem strategii.

Może zatem i mój oryginalny wielki naukowy talent się w tym kraju nie zmarnuje…

Bil Gates wspiera biedne Polskie biblioteki, które nasz government chce zlikwidować, podobnie jak walczące resztkami sił domy kultury dla jakich nie ma strategii, to zagubione dzisiaj jednostki, ale wspaniali ludzie. Zatem czymś przyciągamy najbogatszych tego świata – pytanie czy podupadaniem? Niech Centrum to wykorzysta…
P.S.  Na wejście do Centrum czeka się 2h? [CNK to taki duży dom kultury… ]

Na zdjęciu ja i nieznośny Janek, spotkanie w Archibarze w Katowicach. W momencie, gdy w lapku pokazuje mi budowę Centrum. Proszę bardzo.